сегодня: 21 июня, четверг
карта сайта обратная связь расширенный поиск
 искать

Выпуск № 24 от 27 февраля 2018 г.

 
Регистрация Вход
ПЕРВАЯ ПОЛОСА ВЛАСТЬ ПОЛИТИКА РЕГИОНЫ ЖИЗНЬ РЕКЛАМА ПАРТНЁРЫ КОНТАКТЫ ПОДПИСКА
Подписаться на наше издание через Интернет можно на сайте ГП "Пресса" www.presa.ua с помощью сервиса "Подписаться On-line"
Акценты дняАрхив

  « Июнь 2018 »  
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ ВС
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

  Главная / НОВОСТИ КУЛЬТУРЫ / Малевич зблизька

27.02.2018 , № 24 от 27 февраля 2018 г.

майстри живопису


Творчість художника-авангардиста початку ХХ сторіччя Казимира Малевича стала ближче жителям Сум. Цьому великою мірою сприяла виставка про його життя та творчість, що три місяці експонувалася в галереї мистецтв «Академічна» місцевого університету.

Квадратне  життя

РОЗГОРНУТА у вузі експозиція називалася «Шляхи творчості». Це наймення було обрано не випадково. Виставка розповідала перш за все про місця, де упродовж 56 років проживав Казимир Малевич, i як вони впливали на творчість цієї неординарної особи. Географія життєвих мандрів старшого сина збіднілого польського дворянина Северина Малевича дуже широка.
Казимир народився у Києві. Його дитячі роки минули в україн­ському селі. Саме там мiстилися цукроварні, на яких працював глава родини. Спочатку це була Подільська, потім Харківська губернія. На Слобожанщині Малевичі мешкали у містечках Пархомівка, Білопілля, Конотоп.
Наприкінці ХХ сторіччя сім’я Малевичів переїхала до Курська. Тут Казимир працював креслярем на Московсько-Курської залізниці, одружився. Службу поєднував із заняттям живописом, яким захопився в юнацькі роки, проживаючи у Конотопі. На новому місці художник-аматор разом iз товаришами по духу організував гурток малярства, влаштовував виставки своїх робіт.
1904 року Малевич подався до Москви вдосконалювати майстерність малювання в училищі живопису, скульптури і архітектури. Він захопився абстрактним мистецтвом, згодом започаткував його новий модерністський напрям – супрематизм. 7 грудня 1915 року вперше виставив картину «Чорний квадрат на білому тлі», яка перетворилася на ікону абстрактного мистецтва.
У листопаді 1919 року художник-авангардист переїхав до Вітеб­ська, де викладав у Народному художньому училищі «нового революційного зразка». Через три роки Малевич перебрався до Петрограда, де йому запропонували посаду директора Інституту художньої культури. Плідно писав нові полотна, демонстрував їх на персональних виставках як у Радянському Союзі, так i в Польщі, Німеччині, Швейцарії, Австрії.
У 1927-1930 роках маляр-бунтар викладав уже в Київському художньому інституті, публікував статті на мистецьку тематику в журналі «Нова ґенерація», що видавався у Харкові.
З України Малевич повернувся до Ленінграда. В останній період творчості він писав переважно портрети реалістичного характеру. 1934-го взяв  участь у виставці «Жінка в соціалістичному будівництві», а через рік відійшов у вічність. Прах Казимира Малевича похований у Підмосков’ї. Землю з місця поховання нащадки художника помістили в капсули й передали в місця, пов’язані з життям художника.

Відлуння  «Місячної  ночі»

ОДНА з цих капсул потрапила до Конотопа. Тут в юнацькі роки Малевич зробив перші серйозні кроки у майбутню професію. Як він згадував, малював, як художники в журналах. Копіювання поступово переросло в роботу з натури.
За словами дослідника творчості Малевича Ніни Велігоцької, кращою оцінкою для художника-початківця стали замовлення і продаж його полотен. Першою вдалою спробою була картина «Місячна ніч» – краєвид iз річкою, камінням і прив’язаним човном.
Аби увіковічити факт становлення Малевича як живописця саме у Конотопі, майже два десятка років тому в місті започаткували щорічний пленер художників «Барви Малевича», який останнім часом став міжнародним. А ще створили фільм «Малевич і Рославець. Станція відправлення – Конотоп». Документальна стрічка розповідає про видатних митців – художника-авангардиста та композитора-новатора, які товаришували з юнацьких років, мешкаючи в Конотопі.
З нагоди сторіччя створення «Чорного квадрата» ЮНЕСКО оголосило 2015 рік Роком Казимира Малевича. До цього ювілею Конотопський краєзнавчий музей підготував художню виставку «Шляхами Казимира Малевича. Зупинка – Конотоп». То була вже друга експозиція, присвячена всесвітньо відомому живописцю. Перша виставка називалася «Шляхи творчості». Вона була створена ще 1991 року. Її покази вiдбулись у Білопіллі, Сумах, Києві та Гданську.
Наприкінці минулого року галерея мистецтв «Академічна» реконструювала конотопську виставку «Шляхи творчості». До оновленої експозиції увійшли твори живописців України, Росії, Польщі, Франції, в творчості яких присутній перегук iз художніми пошуками і методами Казимира Малевича. У глядачів була можливість оцінити пошуки митців уже нинішнього ХХІ століття. Окремий розділ складали унікальні архівні матеріали: фотографії, афіші, запрошення. Деякі з них є раритетами.
Суми.

 

Автор: Николай ГУК.
КОММЕНТИРОВАТЬ комментариев: 0
 
 
 
   
© Рабочая Газета, 2008-2010.