сегодня: 22 июня, пятница
карта сайта обратная связь расширенный поиск
 искать

Выпуск № 204 от 16 ноября 2010 г.

 
Регистрация Вход
ПЕРВАЯ ПОЛОСА ВЛАСТЬ ПОЛИТИКА РЕГИОНЫ ЖИЗНЬ РЕКЛАМА ПАРТНЁРЫ КОНТАКТЫ ПОДПИСКА
Подписаться на наше издание через Интернет можно на сайте ГП "Пресса" www.presa.ua с помощью сервиса "Подписаться On-line"
Акценты дняАрхив

  « Июнь 2018 »  
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ ВС
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

  Главная / НОВОСТИ КУЛЬТУРЫ / Кобза — душа українського народу

Кобза — душа українського народу
16.11.2010 , № 204 от 16 ноября 2010 г.

До джерел
Інтерес до традиційних музичних інструментів в Україні останнім часом зростає. Особливо серед молоді. Це засвідчив конкурс виконавців на українських народних інструментах імені Хоткевича. Передовсім кількістю учасників, що постійно збільшується.

Алло, ми шукаємо таланти!


ЧАРІВНІ звуки бандури, кобзи, сопілки, домри та цимбалів лунали протягом останніх десяти днів у залах Харківського державного університету мистецтв (ХДУМ). Там проводився V Міжнародний конкурс виконавців на українських народних інструментах. Його названо ім’ям українського письменника, історика, композитора, етнографа Гната Хоткевича, який став реформатором кобзарства. Він заснував концертну школу бандуристів в Україні, уклав перший підручник гри на бандурі, створив концертний репертуар та відкрив курси гри на бандурі при Харківському вищому музичному інституті.

Задля сприяння розвитку гри на різних українських народних інструментах Фонд національно-культурних ініціатив імені Гната Хоткевича 1998 року й започаткував конкурс, який відтоді влаштовується щотрироки.

— Він виявляє талановитих виконавців на українських народних інструментах і дає їм дорогу, — говорить про мету конкурсу його директор, заслужений працівник культури України, віце-президент Фонду імені Хоткевича Кость Черемський. — В Україні проводиться багато змагань серед виконавців на класичних інструментах, але це єдиний конкурс виконавців на народних.

Гостей могло бути більше
ПРИЧОМУ сьогодні це єдиний в Україні професійний конкурс виконавців на народних інструментах, що здобув світове визнання. Свідчення цього — географія учасників та членів журі. Зокрема, суддями були викладачі Національної, Львівської, Донецької музичних академій, Рівненського гуманітарного університету, Російського інституту історії мистецтв та Харківського університету мистецтв, а також керівник Канадської капели бандуристів. А виконавці цього разу приїхали не тільки з усієї України, а й із Канади, США, Білорусі. Це студенти музичних училищ, консерваторій, аспіранти, викладачі, артисти філармоній та вільні музиканти.

— Приємно, що багато учасників зі східних та південно-східних областей. Із Західної України навіть менше, — продовжує Кость Черемський. — А могло б бути гостей ще більше. Очікувалося прибуття більш як 200 виконавців і членів журі. Крім вищезазначених країн, вони мали приїхати з Росії, Молдови, Німеччини, Франції та Польщі. Це якби конкурс відбувся у заплановані раніше терміни — з 18 по 27 квітня нинішнього року. Але тоді, навесні, деякі працівники міністерства культури, якi є членами оргкомітету, перевищили свої посадові обов’язки й поінформували учасників заходу, що конкурс не відбудеться, оскільки міністерство не має можливості його профінансувати.

Суперечки вирішили, проте моральної шкоди деякі гості все-таки зазнали й відмовилися відвідати Харків восени.

Харківська школа — краща

ОТЖЕ, ті учасники конкурсу, які нарешті дісталися Слобожанщини, змагались у сімох номінаціях (за видами інструментів). Вони виконували як класичні, так й оригінальні твори, написані для народних інструментів. Проходив конкурс у три тури. В кожний наступний виходили ті учасники, які набрали більше балів у попередньому.

— Музиканти грали дуже складні твори, — зазначив голова журі, професор кафедри народних інструментів ХДУМ Борис Міхеєв. — Дуже високий рівень підготовки учасників дав їм змогу подолати специфічні особливості народних інструментів і вийти на рівень академічного виконання.

Переможці конкурсу отримали грошові премії. Серед них, як повідомили організатори, традиційно багато слобожан. “Це пов’язано з тим, що рівень харківської школи виконавства на бандурі загалом досить високий”, — пояснює Кость Черемський. За його словами, тривають переговори щодо можливих виступів переможців конкурсу у країнах Заходу, зокрема в українській діаспорі.

Харків.

 

Автор: Павел ГУК
КОММЕНТИРОВАТЬ комментариев: 0
 
 
 
   
© Рабочая Газета, 2008-2010.