сегодня: 25 июня, понедельник
карта сайта обратная связь расширенный поиск
 искать

Выпуск № 46 от 13 марта 2010 г.

 
Регистрация Вход
ПЕРВАЯ ПОЛОСА ВЛАСТЬ ПОЛИТИКА РЕГИОНЫ ЖИЗНЬ РЕКЛАМА ПАРТНЁРЫ КОНТАКТЫ ПОДПИСКА
Подписаться на наше издание через Интернет можно на сайте ГП "Пресса" www.presa.ua с помощью сервиса "Подписаться On-line"
Акценты дняАрхив

  « Июнь 2018 »  
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ ВС
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

  Главная / ДИСКУССИЯ / Повінь загрожує Києву

Повінь загрожує Києву
13.03.2010 , № 46 от 13 марта 2010 г.

Актуальне інтерв’ю

Наш співрозмовник — начальник Головного управління КМДА з надзвичайних ситуацій Віталій Пшеничний.

Чутки та прогнози
– Віталію Никифоровичу, кажуть, що нинішня багатосніжна зима дорого нам обійдеться. Це так?
— Жодна зима не обходилася дешево. Зважаючи на надмірний сніговий покрив, за умови різкого підвищення температури повітря в період сніготанення в другій половині квітня очікується висока повінь. Передбачуваний гідрометеорологічним центром МНС України рівень води в Дніпрі має на 95 сантиметрів перевищити норму. Тому при плануванні запобіжних заходів будемо орієнтуватися на більш несприятливий прогноз можливих негативних наслідків водопілля.

— Київська ГЕС спроможна протидіяти надмірному водонапору? Ходили чутки, що там не все гаразд.

— Відповідно до вимог нормативних документів, Міжвідомча комісія кожних п’ять років всебічно обстежує стан цієї станції. За результатами такого обстеження 2007 року встановлено, що гідротехнічні споруди цілком дієздатні й можуть витримувати навантаження у проектних режимах. У разі потреби вода скидатиметься через усі турбіни й зливні отвори, а також пропускатиметься через шлюз.

Для запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і безпечного пропускання весняної повені згадувана Міжвідомча комісія з 15 березня визначить безпечний рівень води у Київському водосховищі. При таких позначках створюється вільний об’єм в 1,14-1,15 кубічного кілометра, що дасть можливість максимально знизити пік водопілля. Навіть при двометровому піднятті води у Дніпрі й частковому підтопленні багатьох урочищ, садово-дачних ділянок, островів та ряду промислових об’єктів лівого і правого берегів.

На елітні комизи — природні сюрпризи

— До редакції надходять повідомлення про те, що техногенну та природну небезпеку можуть спровокувати безвідповідальні дії влади. Це перебільшення?

— На жаль, гірка правда. Протягом останніх 10 років унаслідок непродуманої і, я сказав би, злочинної схеми забудови житла і промислових об’єктів довкіллю завдано великої шкоди. Через намивання великих площ піску змінили свої природні заплави Дніпро й Десна. Особлива небезпека назріває у приміській зоні Конча-Заспи. Тут з’являються штучні масиви на заболочених луках, із проток виймають величезні обсяги піску, будують різні локальні захисні підпірні стінки. Наслідок жахливий: колись семикілометрова ширина основного русла Дніпра і проток звузилася до 700 метрів. Очікувані високі води можуть вирватися на колишні природні заплави, затопити котеджні й дачні масиви Конча-Заспи, Осокорків, Позняків, а також житлові будинки Корчуватого.

У минулому ці місця мали статус курорт­них та заповідних зон. У них заборонялися будівельні роботи. Але сьогоднішня еліта воліє саме тут вдовольняти свої примхи і зводить велетенські палаци з відповідною інфраструктурою, властивою тільки для промислових центрів. Крім втручання у водні акваторії, знищено велику кількість рідкісних рослин й унікальну фауну. Сюди перестали повертатися з теплих країв дикі гуси й журавлі. Звісно, за все це природа мстить.

Біля штучного острова риба задихається

— Віталію Никифоровичу, у пресі багато писалося про необхідність ліквідувати штучно намитий острів посеред Дніпра. Якісь роботи в цьому плані провадяться?

— Прикро, але ні. Острів завдовжки 390 і завширшки 350 метрів намили у створі будівництва залізничного мосту. Йому належало бути складським майданчиком для будматеріалів і металевих конструкцій на період спорудження об’єкта. Планували після завершення будівельних робіт його ліквідувати, і відповідальність за це покладено на Мінтранс України. Час минув, проте островом жодна державна установа не переймається. А через те, що живий переріз Дніпра зменшено майже наполовину, виникає загроза підтоплення територій вище Залізничного мосту, в тому числі Гідропарку, Труханового острова й Русанівських садів.

Непокоять численні приватні об’єкти, розташовані на воді уздовж набережної. У разі їхнього можливого відривання від причалів будуть пошкоджені опори і прольотні споруди мостів. Хоча застережливі приписи Територіального управління Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду зобов’язують господарів цих об’єктів перевірити надійність кріплень до берега, останні, як кажуть, і вухом не ведуть.

Та що говорити про нехтування правилами безпеки на такому рівні, якщо навіть вимоги урядового протоколу про строки руйнування льодового покриву Дніпра, Десни, Прип’яті та Київського водосховища із застосуванням криголамних суден ігноруються! А тим часом через стійкий крижаний покрив суттєве зниження кисню у воді цих річок призводить до замору риби і збільшення бактеріальних забруднень. Як наслідок, маємо проблеми із забезпеченням міста якісною питною водою.

Без паніки, але рішуче

— Невже і повінь, як нинішня зима, захопить столицю зненацька?

— Намагаємося цього не допустити. Розроблено детальний план дій, до реалізації якого підключаються міський та районні штаби. На підставі попередніх розрахунків й аналізу ситуації відкоригували карти-схеми зон можливого підтоплення. Окрім того, розпочали створювати комп’ютерні геоінформаційні модулі з картами для відображення і прогнозування можливих подій під час весняного водопілля. Вже організовано аварійно-відновлювальні бригади, виділено техніку, реманент, одяг для проведення робіт на період повені, підготовлено електростанції, насоси, обстежено стан зливоприймачів.

— А з фінансуванням як?

— На всі заходи виділено майже п’ять мільйонів гривень. Це при тому, що є резерв у розмірі 10 мільйонів. Тобто створено необхідні умови для того, щоб поєдинок з повінню було проведено без паніки, але рішуче...

 

Автор: Михаил БАЛТЯНСКИЙ.
КОММЕНТИРОВАТЬ комментариев: 0
 
 
 
   
© Рабочая Газета, 2008-2010.