сегодня: 26 апреля, четверг
карта сайта обратная связь расширенный поиск
 искать

Выпуск № 211 от 25 ноября 2009 г.

 
Регистрация Вход
ПЕРВАЯ ПОЛОСА ВЛАСТЬ ПОЛИТИКА РЕГИОНЫ ЖИЗНЬ РЕКЛАМА ПАРТНЁРЫ КОНТАКТЫ ПОДПИСКА
Подписаться на наше издание через Интернет можно на сайте ГП "Пресса" www.presa.ua с помощью сервиса "Подписаться On-line"
Акценты дняАрхив

  « Апрель 2018 »  
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ ВС
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

  Главная / НОВОСТИ КУЛЬТУРЫ / Творче багатство Олександра Левади

25.11.2009 , № 211 от 25 ноября 2009 г.

26 листопада виповнюється 100 років з дня народження українського радянського письменника Олександра Степановича Левади (Косяка) (1909-1995). Діапазон його творчих уподобань і здібностей, громадської та наукової діяльності був надзвичайно широким — прозаїк і драматург, кіносценарист і критик, державний діяч, вчений. І на кожній із цих нив він залишив після себе добрий, глибокий слід.

НАРОДИВСЯ Олександр Левада у селі Кривчунка Черкаської області, а дитячі та юнацькі роки провів у селі Лук’янівка Таращанського району Київської області. Після закінчення Вінницького педагогічного інституту — буремна комсомольська юність з її романтикою перших п’ятирічок, робота в харківській та вінницькій періодичній пресі.

З початком Великої Вітчизняної війни Олександр Степанович перебуває там, де й багато його товаришів і друзів з письменницького цеху (Андрій Малишко, Леонід Первомайський, Вадим Собко, Платон Воронько) — в діючій армії. Удостоєний бойових нагород, серед яких ордени Вітчизняної війни I і II ступеня та Червоної Зірки. Член КПРС з 1943 року.

Повоєнні роки стали етапом бурхливого й плідного злету творчих пошуків і активності визнаного майстра слова. З-під його пера виходить низка романів і повістей, драматичних творів, літературних досліджень. Театри не лише Радянської України, а й багатьох союзних республік ставлять вистави за його п’єсами “Камо”, “Гроза над Гавайями”, “Перстень з діамантом”, “Фауст і смерть”, “Здрастуй, Прип’ять!” Разом з Андрієм Малишком пише лібрето до опери Георгія Майбороди “Арсенал”.

Сповна Олександр Левада проявив свої здібності й новаторські підходи в кіномистецькій галузі. За його сценаріями були поставлені художні фільми “Ескадра повертає на захід”, “Берег надії”, “Україн­ська рапсодія”. А його сценарій до кінофільму “Родина Коцюбинських” удостоєний Державної премії імені Т.Г.Шевченка Української РСР.

Літературну й культурно-мистецьку творчість письменник органічно поєднував з активною участю в державній та науковій діяльності на посадах заступника голови Держкіно, заступника міністра культури України, дійсного члена Академії наук СРСР і Академії наук УРСР.

Близько до серця сприйняв Олександр Степанович неконституційну заборону Компартії України й націоналістичний переворот у серпні 1991 року. Він узяв активну участь у відродженні Київської міської організації Компартії України. Його багатолітню літературну та громадсько-політичну діяльність високо оцінила Президія Центрального Комітету Компартії України, присвоївши йому 1995 року звання лауреата заснованої того ж таки року премії імені В.І.Леніна ЦК Компартії України.

секретар Центрального Комітету

Компартії України.

 


КОММЕНТИРОВАТЬ комментариев: 0
 
 
 
   
© Рабочая Газета, 2008-2010.