сегодня: 25 июня, понедельник
карта сайта обратная связь расширенный поиск
 искать

Выпуск № 137 от 06 августа 2009 г.

 
Регистрация Вход
ПЕРВАЯ ПОЛОСА ВЛАСТЬ ПОЛИТИКА РЕГИОНЫ ЖИЗНЬ РЕКЛАМА ПАРТНЁРЫ КОНТАКТЫ ПОДПИСКА
Подписаться на наше издание через Интернет можно на сайте ГП "Пресса" www.presa.ua с помощью сервиса "Подписаться On-line"
Акценты дняАрхив

  « Июнь 2018 »  
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ ВС
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

  Главная / ДИСКУССИЯ / Корупція — ракова пухлина України

Корупція  —  ракова  пухлина  України
06.08.2009 , № 137 от 06 августа 2009 г.

Корупція — ракова пухлина України

Актуальна тема

Хвиля злочинності захлеснула всі прошарки нашого суспільства. Якщо не зупинити її, то Україна загине, адже беззаконність гальмує економічний розвиток держави й поліпшення якості життя народу. Так вважає Ігор Калєтнік — голова Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією. З парламентарієм від Компартії, вченим-юристом ведемо розмову про те, як покласти край криміналу.

Крадуть, як в останній день

— Ігорю Григоровичу! Напевно, перш ніж обговорювати проблему боротьби зі злочинністю, доцільно змалювати криміногенну обстановку в Україні...

— Моторошно стає від цифр, які характеризують її. Щодоби в державі реєструється від двох з половиною до трьох тисяч злочинів. І це тільки вершина айсберга. Насправді ситуація набагато гірша, адже далеко не всі правопорушення фіксуються. Майже половина вчинених злочинів — крадіжки й грабежі. Щорічно до кримінальної відповідальності притягується майже 200 тисяч осіб, чверть із них караються у вигляді позбавлення волі.

Щоправда, слід зазначити, нерідко міра покарання не відповідає тяжкості злочину. Якщо пересічний громадянин вчинив навіть незначне правопорушення, то часто покарати його намагаються по максимуму, який тільки передбачений Кримінальним кодексом. А коли злочин вчинить посадовець, який завдав державі мільйонних збитків, то щодо нього не завжди навіть складуть протокол про корупцію.

Торік правоохоронці оформили лише три протоколи про корупцію щодо державних чиновників найвищого рівня. Але жоден документ не пройшов через суди. Тобто ніхто не був покараний.

І в той же час було задокументовано понад сім тисяч зловживань владою чиновниками нижчих рангів. Це голови сільських рад, працівники галузевих управлінь райдержадміністрацій, міські голови. До тенет правоохоронців потрапила дрібна рибка, а “кити” — міністри, губернатори — крадуть щосили. Вони зранку до вечора тільки й думають, як би створити більше бізнес-структур, котрі приносили б їм надприбутки.

— Один з найпоширеніших видів корупційних злочинів — земельні афери. До приватних рук переходять величезні угіддя, неправомірно вилучаються лісові й заповідні зони, змінюється їхнє цільове призначення.

— Все це народне багатство потрапляє до купки людей. Коли ж пересічний громадянин попросить місцеву владу виділити йому земельну ділянку, то таке клопотання навряд чи буде задоволено. Натомість, до тугих гаманців земля переходить дуже швидко.

Як це відбувається в Києві. Майже в центрі столиці земельні ділянки було виділено групі студентів політехнічного інституту. Невдовзі ці наділи в майбутніх інженерів перекупили комерційні структури. Та хлопці ні сном ні духом не відали про земельну оборудку. Документів, на яких стояли підписи голів райдержадміністрацій та землевпорядників, вони і в очі не бачили.

Говоріть уголос

— Більшість громадян виправдовують корупцію. Як свідчать соціологічні опитування, люди готові давати хабара, щоб розв’язати свою проблему, навіть тоді, коли для цього немає підстав.

— Сьогодні корупція в Україні стала атрибутом життя кожної людини. За результатами досліджень, кожний п’ятий українець, звертаючись у своїх питаннях до органів влади, стикається з вимогою хабара. Жертвами корупції найчастіше є молодь, люди похилого віку, бізнесмени.

Якщо ті, в кого вимагають “винагороду”, не будуть про це заявляти, хабарники залишаться безкарними. Не слід забувати, що корупція робить нерівним доступ людей до матеріальних і суспільних благ, а це є ознакою недемократичності існуючого ладу. Безумовно, не однією лише відсутністю демократії страшна корупція, вона руйнує й моральні засади суспільства.

Корупція — це злоякісна пухлина, що рано чи пізно призведе до деградації державності, демократичних інститутів її функціо­нування й розвитку. Вона роз’їдає державу. Невипадково в ряді країн покарання за хабарництво — страта. У нас настільки радикальний підхід неможливий. Уже багато років не страчують, навіть за особливо тяжкі насильницькі злочини.

— Мабуть, лише посиленням репресивних заходів проблеми не розв’язати?

— Звичайно. Головне все-таки — неминучість покарання й нетерпимість суспільства до хапунів. Щоб посилити антикорупційну роботу правоохоронних органів, слід змінити критерії їхньої діяльності в цьому напрямі. Оцінка має грунтуватися не на кількісних показниках, а відображати якісний бік боротьби з корупцією — наприклад, рівень відвернених або відшкодованих збитків.

Спійманим на гарячому хабарникам і розкрадачам бюджетних коштів слід назавжди закрити шлях до державної й муніципальної служби. Кожен випадок зловживання владою має набувати широкого суспільного розголосу. Треба, щоб рівень корупції оцінювала саме громадськість. Доцільно заснувати суспільні ради, які б на підставі думки людей визначали “рівень корупційної небезпеки” тієї чи іншої державної структури. На установах непогано було б розміщувати повідомлення типу “Муніципалітет, де не беруть хабарів”.

— А який внесок у боротьбу зі злочинністю очолюваного Вами парламентського комітету?

— Основною функцією нашого комітету є поліпшення антикорупційного законодавства, а також контрольна функція, реагування на звернення громадян. За ініціативою комітету Верховна Рада ухвалила антикорупційний пакет законів, які мають суттєво посилити відповідальність за зловживання.

Депутати від фракції комуністів внесли до Верховної Ради законопроект про посилення кримінальної відповідальності. Він передбачає запровадження в Україні смерт­ної кари за певні види злочинів, а саме: умисне вбивство, тероризм, контрабанду наркотиків тощо. Щоб не постраждала засуджена безневинна людина (на жаль, такі випадки у нашій судовій практиці не поодинокі), запропоновано виконувати смертний вирок лише після подання засудженим касаційної скарги або його звернення до президента про помилування.

Не зірки треба давати,
а з роботи звільняти

— Рік тому за матеріалами Комітету ВР з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, який провів у Харкові виїзне засідання, на Слобожанщині було “почищено” міліцейські лави. Ігорю Григоровичу, чи відбулися зміни на краще?

— На жаль, справи ще більше погіршилися. Харківська область на сьогодні входить до числа п’яти найбільш корумпованих регіонів. Тут рівень таких протизаконних дій, як торгівля людьми, згвалтування, один з найвищих. Через Слобожанщину проліг найбільший в Україні канал переміщення наркотиків з країн Азії, а також прокладено шляхи контрабанди до Росії та незаконної міграції до Західної Європи. Погіршилася криміногенна обстановка в регіоні й за іншими показниками.

Це великий недолік у роботі обласної міліції, якою керує генерал-лейтенант Віктор Развадовський. Цього керівника треба звільняти зі служби, а не представляти його до присвоєння чергового звання, як це зробив харківський губернатор.

Один з депутатів нашої фракції надіслав на ім’я прем’єр-міністра, міністра внутрішніх справ, голови Служби безпеки України, Генерального прокурора запити щодо перевірки інформації про випадки зловживання службовим становищем і порушення законодавства з боку Развадовського. Начальник обласної міліції став власником квартири в Харкові вартістю два з половиною мільйони гривень, оформивши її на свою доньку.

— Ігорю Григоровичу, Ви теж з парламентської трибуни вимагали усунення з посади міністра юстиції Миколи Оніщука...

— Якщо Верховна Рада ухвалить відповідне рішення, цього високопосадовця буде не лише звільнено, але й притягнуто до кримінальної відповідальності. Висновки Рахункової палати та СБУ свідчать, що Микола Оніщук (посаду міністра здобув за квотою фракції НУ—НС) винний у втраті державою понад мільярда гривень.

Міністерство юстиції створило держпідприємство “Інформаційний центр”. Останнє замовило комерційній структурі розробку програмного продукту за державний кошт. А значні суми коштів, які сплачують нотаріуси за користування цим програмним продуктом, осідають на рахунках комерційної структури.

Чиновник навіть на словах не вважає себе “слугою народу”, а думає, що народ відданий йому “на годівлю” з усіма наслідками, що звідси випливають.

Харків.

 

Автор: Николай ГУК.
КОММЕНТИРОВАТЬ комментариев: 0
 
 
 
   
© Рабочая Газета, 2008-2010.