№ 108 от 18 июня 2011 г.

Іде за Сковородою

З ювілеєм!

Володимир Якович Стадниченко: «Протягом усього свого творчого життя я керувався ленінськими словами: «Я ничего так не желал бы, ни о чем так много не мечтал, как о возможности писать для рабочих».
Колишньому головному редакторові «Робітничої газети» Володимиру Яковичу Стадниченку виповнюється 75 років. Його прізвище я почув ще студентом факультету журналістики Київського держуніверситету. А коли за розподілом прийшов працювати в газету, довелося щодня спілкуватися з цим журналістом від Бога, як його охрестив головний редактор «Робітничої газети» Юхим Лазебник.

ПОЧИНАВ Володимир Стадниченко літпрацівником. Потім були посади відповідального секретаря, першого заступника головного редактора і ­— головного. Газета при ньому набувала авторитету, зростав її тираж. Постійно сповнений творчими ідеями, він підтримував ініціативи журналістів. Сам їздив у відрядження, інших відряджав. У редакції організовували змагання, переможців заохочували двотижневими поїздками у будь-який регіон країни. Це розширювало коло читачів, збільшуючи кількість передплатників.

У Стадниченка був принцип: “Не заважати працювати”. Обмежувався лише дорученням завдань. Решта справи — за виконавцем. Так формувалися творчі особистості. І хоча згодом працював на інших державних посадах, був обраний народним депутатом Верховної Ради незалежної України першого скликання, журналістське начало у ньому переважало.

Йому судилося народитися 20 червня 1936 року на Полтавщині й закінчити середню школу імені Григорія Сковороди. Захоплення геніальним філософом і визначило вибір професії журналіста як інструмента вивчення життя людей. Не випадково домінуючою в його публіцистичній діяльності стала сковородинівська тема. Про це свідчить сама назва однієї з його вагомих журналістських книг “Іду за Сковородою”, удостоєної Міжнародної літературно-мистецької премії імені Григорія Сковороди. І сьогодні він активний учасник здійснення проекту “Григорій Сковорода — 300”, спрямованого на підготовку й відзначення 300-річчя від дня народження мислителя 2022 року.

Більш як 50 років Володимир Стадниченко працює в українській журналістиці, у сфері культури, освіти й мистецтва. Його перу належать понад 1000 публіцистичних статей, десятки книг. Серед них — “Братерство робітничих рук”, “Дорога до себе”, “Атакуючий клас”, “Чиста земля”, “Друг України” та інші.

Вершина доробку — нова дослідницька книга “Лоно Дунаю”. Створюючи її, автор по-сковородинівськи виміряв ногами мало не кожен метр останньої в Європі живої річкової дельти.

Він заслужений журналіст України, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, премії імені Ярослава Галана, літературно-мистецької премії імені Івана Нечуя-Левицького, Міжнародної премії “International communication award” (Тайвань, 2000 рік) і “Лицар­ське перо”, кавалер орденів “За заслуги” III і II ступенів та Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого.

Водночас доля нагородила Володимира Стадниченка і творчою вдачею родини: дружина Галина Семенівна після факультету журналістики працювала головним редактором на українському радіо і телебаченні. Дочка Світлана і зять Андрій Баканов, закінчивши відповідно філософський та романо-германський факультети, також пишуть дослідницькі статті й книги. Творчі сподівання уособлює онука Лідія, якій дідусь присвятив книгу про природу “Лоно Дунаю”.

Залишається додати, що сьогоднішня “РГ” сповідує ті ж ідеї та принципи, які визначили зміст трудової біографії Володимира Яковича Стадниченка. Цей факт є нашим колективним подарунком ювіляру.