№ 101 от 08 июня 2011 г.

Призначення за вислугу років

“Поясніть, будь ласка, чи призначаються та виплачуються на даний час пенсії за вислугу років?”

Микола ЧЕРЕДНИК.

Львів.

ШАНОВНИЙ Миколо Федоровичу! Відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо тяжкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими й тяжкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

На даний час пенсії за вислугу років призначаються та виплачуються в органах Пенсійного фонду України. Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту й посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджено постановою Кабінету міністрів України від 4.11.1993 р. № 909. При цьому пенсії за вислугу років призначаються за умови звільнення з роботи, яка дає право на цю пенсію.

Таким чином, у разі прийняття на роботу, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, виплата пенсії припиняється, а в разі звільнення з даної роботи виплата пенсії за вислугу років поновлюється. Про зарахування на роботу, яка дає право на призначення даного виду пенсії, необхідно повідомляти Пенсійний фонд України за місцем одержання пенсії.

При цьому в проекті закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” не передбачено скасування цього виду пенсії.

“Хочу знати, чи зараховується до страхового стажу період навчання на підготовчих курсах”.

Леонід ГРИГОРЕНКО.

Кіровоград.

ШАНОВНИЙ Леоніде Даниловичу! Відповідно до статті 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися в стаж роботи для призначення пенсії до набуття чинності цим законом (до 01.01.2004 р.), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим законом.

Згідно зі статтею 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, до стажу роботи зараховується також час навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі й клінічній ординатурі.

Відповідно до пункту 5 Положення про освітньо-кваліфікаційні рівні (ступеневу освіту), затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 20.01.1998 р. № 65, зміст навчання — це науково обгрунтований методичний та дидактичний навчальний матеріал, засвоєння якого забезпечує здобуття освіти і кваліфікації згідно з освітньо-кваліфікаційним рівнем.

Водночас статтею 53 Закону України “Про вищу освіту” передбачено, що студент (слухач) — це особа, яка в установленому порядку зарахована до вищого навчального закладу і навчається за денною (очною), вечірньою або заочною, дистанційною формами навчання з метою здобуття певного освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівнів.

Вищий навчальний заклад може мати у своєму складі підготовчі відділення (підрозділи), підрозділи перепідготовки і підвищення кваліфікації кадрів, лабораторії, навчально-методичні кабінети, комп’ютерні й інформаційні центри, навчально-виробничі та творчі майстерні, навчально-дослідні господарства, виробничі структури, видавництва, спортивні комплекси, заклади культурно-побутового призначення й інші підрозділи, діяльність яких не забороняє законодавство. При цьому відділення — це структурний підрозділ, що об’єднує навчальні групи з однієї або кількох спеціальностей, методичні, навчально-виробничі та інші підрозділи (стаття 30 Закону України “Про вищу освіту”).

Оскільки особа, яка є слухачем підготовчого відділення вищого навчального закладу, не здобуває певних освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівнів, то підстав для обчислення страхового стажу з урахуванням періоду навчання на підготовчому відділенні вищого навчального закладу в неї немає.

При цьому пунктом 2.16 Інструкції передбачено внесення вищим навчальним закладом для студентів, які мають трудові книжки, записів про час навчання, зокрема на підготовчих відділеннях цих навчальних закладів. Однак такі записи не є підставою для зарахування до страхового стажу періоду перебування слухачем підготовчого відділення вищого навчального закладу.

“Я працювала провізором на аптечній базі й аптечному складі. Чи зараховуються періоди роботи в цих установах до стажу, який дає право на призначення пенсії за вислугу років?”

Марія КОНОПКО.

Гола Пристань, Херсонська область.

ШАНОВНА Маріє Дмитрівно! Відповідно до статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення за наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується в порядку, який визначається Кабінетом міністрів України, незалежно від віку.

Перелік закладів й установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджено постановою Кабінету міністрів України від 04.11.1993 р. № 909.

Цим переліком передбачені провізори, фармацевти (незалежно від найменування посад), лаборанти, лікарі та середній медичний персонал (незалежно від найменування посад) в аптеках, аптечних кіосках, аптечних магазинах, контрольно-аналітичних лабораторіях, медико-соціальних експертних комісіях, бюро судово-медичної експертизи.

На жаль, період роботи на аптечній базі й аптечному складі до стажу за вислугу років не зараховується.

начальник Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві.