№ 10 от 20 января 2011 г.

Йордан, Йордан, вода студененька

Учора віруючі відзначали третє за значущістю, одне з дванадцяти важливих свят – Богоявлення Господнє, Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа. За народним звичаєм колядники славлять Сина Божого і річку, в якій відбувалося Його хрещення. Найчастіше звучить колядка «Йордан, Йордан, вода студененька».

Люди згадують той далекий день, коли Іоанн Предтеча на річці хрестив людей. Від євангелістів відома розмова, яка відбулася між ним та Спасителем. Іоанн сказав: «Мені слід хреститися від Тебе, а Ти прийшов до мене». На що Ісус відповів: «Облиш тепер – тобто не стримуй мене тепер, бо «так потрібно нам виконати всяку правду» – здійснити все в Законі Божому і показати приклад людям». Послухавсь Іоанн і хрестив Ісуса Христа.

Коли ж Христос виходив з води, розверзлися над Ним небеса, і побачив Хреститель голуба – Духа Святого, що спускався на Ісуса. А згори лунав голос Бога Отця: «Сей є Син Мій улюблений, у якому Моє благовоління». Тоді Іоанн і всі люди, яких він також хрестив, остаточно упевнилися, що Ісус є очікуваний Месія, Син Божий, Спаситель світу.

Празник Хрещення ще називають святом Богоявлення, оскільки Всевишній під час хрещення явив Себе людям Святою Трійцею – Богом Отцем, Сином Божим і Духом Святим. У народі є ще одна назва свята – Водохреща. У цей день освячується вода у храмах, у річках, і там, де беруть воду для вживання. З Водохрещами пов’язано багато народних звичаїв та прикмет. Вважається, наприклад, що купатися в ополонці з освяченою водою – значить набратися сили, зміцнити здоров’я. До побризканого свяченою водою не пристають злі духи, пристріти і недоброзичливі погляди.

А ще ця вода, за повір’ям, відвертає лихо, чоловікам дарує тривалу бійців­ську силу, жінкам – дітородну здатність, дівчатам – швидке та щасливе заміжжя.

Будемо сподіватися, що кияни, які побували вчора в Гідропарку і пірнали в ополонку, бризкали одне одного свяченою рідиною чи куштували її, стануть здоровішими, влада усіх рівнів стане до них більш чуйною та дбайливою, а життя поповниться щастям і достатком.

НА ЗНIМКАХ: так кияни відзначали свято Водохреща в Гідропарку.

Фото Олександра БУРКОВСЬКОГО.