№ 87 от 18 мая 2010 г.

«Харківщина: перші та вперше»

Так називається збірка історичних розвідок про світові відкриття, зроблені слобожанами, та харківські події, котрі вперше сталися на теренах України.

Слобожанська пальма першості

ДОБРЕ відомо, що Харків дав світу трьох лауреатів Нобелівської премії, він має найбільшу площу в Європі, тут уперше в Україні розпочато радіо- і телепередачі, відкрито перший в Україні ляльковий театр. Саме в Харкові створено найкращий середній танк часів Другої світової війни Т-34 та перший радянський велосипед, організовано перший у Радянському Союзі спортивний клуб східного єдиноборства таеквон-до.

Але в історії Харкова багато досі маловідомих сторінок, а то й просто “білих плям”. Дослідити їх взялись активісти студентського наукового товариства історичного факультету Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. Юнаки та дівчата розвідували факти, які красномовно засвідчили б піонерський шлях слобожан у різних сферах людської діяльності.

— Вишукували різні сенсації у старих газетах і журналах, працювали з архівними матеріалами, — розповідає студент Станіслав Бондаренко. — Керував роботою професор Сергій Михайлович Куделко, котрий очолює Центр краєзнавства нашого вузу.

До книги “Харківщина: перші та вперше” увійшло півсотні нарисів. Переважна частина з них присвячена слобожанам або людям, які навчились у Харкові й своїми відкриттями та винаходами випереджали не тільки зарубіжних колег, а інколи й час, в якому жили. Наприклад, першу у світі “розумову машину”, прообраз сучасного комп’ютера, ще на початку ХХ століття запропонували вчені Харківського технологічного інституту (нині політехнічний університет) — професори Павло Хрущов та Олександр Щукарьов.

А от харків’янин Юрій Кнорозов дешифрував писемність високорозвиненої цивілізації індіанців майя. Тому навесні 1955 року на захисті дисертації в Москві аспірантові, минувши кандидатський ступінь, було одразу присвоєно звання доктора наук.

Узагалі ж першим ученим-українцем, якого визнав світ, був виходець із Полтавської губернії, студент-математик Харківського університету, а потім викладач Морського кадетського корпусу Росії Михайло Остроградський. Розроблені ним методи дослідження поширення теплоти у газах та рідинах визнали в Європі й Америці. Михайла Васильовича було обрано почесним доктором провідних університетів Росії, Франції, Італії, США.

Знати свою історію


У ХАРКОВІ відбувалися й великої ваги історичні та політичні події. Їх досліджував, зокрема, аспірант Харківського університету Юрій Радченко. Його перу належать розвідки про першу маївку, першу партію України й перший у світі суд над нацистськими злочинцями. Історик розповідає, що, працюючи над нарисами, доторкнувся до багатьох унікальних документів.

— Відшукав стенограму судового процесу грудня 1943 року, — говорить Юрій Радченко. — Читав зі­знання підсудних, які були фігурантами цього процесу. Вони брали участь у знищенні мирного населення на території Харкова — у Дробицькому яру та в лісопарку “Сокольники”.

Науково-популярне видання “Харківщина: перші та вперше” призначається передусім школярам. Саме підростаюче покоління має добре знати і цінувати історію. Тоді й ростимуть патріотами.

Харків.