№ 230 от 23 декабря 2009 г.

Шельменко вітає

Фестивалі

Виявити кращі зразки гумористичних і сатиричних творів, талановитих виконавців у розмовному, музичному, оригінальному жанрах і допомагати їм вийти на велику сцену — таке завдання ось уже десятий рік поспіль виконує обласний фестиваль «Шельменко вітає».

ЖАРТ, дотепність, гумор споконвіку притаманні слобожанам. Тож не дивно, що саме цими рисами характеру наділив героя свого літературного твору класик української літератури Григорій Квітка-Основ’яненко. Його спритний солдат Шельменко подібний до чеського Швейка та середньоазійського Ходжі Насреддіна.

Літературний персонаж земляка слобожанці й узяли за символ свого фестивалю-конкурсу. Один із засновників цього огляду веселощів і жартів — заслужений артист України Олександр Ґава. Коли він працював у харківському театрі імені Шевченка, то вважався кращим виконавцем ролі денщика Шельменка. Нині Олександр Васильович керує слобожанським культурним центром «Юність». Саме тут останнім часом відбувається заключна частина фестивалю «Шельменко вітає».

– Нині на естраді спостерігається звуження жанрів, — констатує Олександр Ґава. – Приміром, пародисти прагнуть викликати регіт глядачів на фізіологічній основі. Тому найбільші труднощі у відборі конкурсантів були саме в розмовному жанрі. Зате серед представників оригінальних жанрів, музикантів і вокалістів побачили чимало цікавих виконавців.
Участь у фестивалі «Шельменко вітає» допомогла багатьом талановитим людям із глибинки заявити про себе. Скажімо, переможець перших конкурсів Костянтин Батичко відкрив студію «Жарт» у Лозівському районному будинку культури. На нинішньому огляді керований ним колектив став лауреатом фестивалю гумору та сатири.

А ось інший цьогорічний пе­реможець – театр «Дзеркало плюс» із міста Первомайський – чи не найстарший із подібних у регіоні. Наступного року йому виповниться три десятиліття. Здобутий за цей час досвід дає змогу колективу неодноразово ставати лауреатом фестивалю

– І де ж ви берете таланти? – запитую режисера Тетяну Денисову.

— Наші артисти, як правило, виступають у різних жанрах. Вони зайняті одразу в драматичному театрі «Дзеркало плюс», театрі мініатюр «Отражение» та молодіжному театрі «Для чайників». Вихованці, які розпочинали в цих театрах, нині вже працюють у професійних трупах України, Росії, країн Балтії. Деякі з недавніх наших вихованців тепер навчаються у мистецьких вузах.


За роки проведення фестивалю «Шельменко вітає» у ньому взяли участь майже тисяча творчих особистостей.

Харків.